Zpátky na výpis novinek

Obložení kolem bazénů – jaký materiál zvolit?

Ještě, než se zahájí samotná instalace bazénu, musíte být rozhodnuti o materiálu obložení plochy lemující bazén. A jaké možnosti se vám nabízí? Vybírat si můžete z celé řady přírodních i umělých materiálů – důležité ale je myslet hned na několik nepostradatelných vlastností, které by mělo obložení za každou cenu splňovat.

Obložení kolem bazénů – jaký materiál zvolit?

Protiskluzovost – ať už se bude jednat o interiérovou nebo exteriérovou realizaci, je nezbytné z důvodu bezpečnosti (zvláště pokud máte malé děti), aby byl materiál protiskluzový

Odolný vůči chemiím – především v případě přírodních materiálů je dobré si předem zjistit, jak reagují na kyselé a zásadité prostředí, na chlor či zvýšenou salinitu. Především při nevhodně zvoleném obložení z přírodního kamene se může stát, že se materiál naruší a začne se drolit nebo rozpouštět

Mrazuvzdorný a strukturně stabilní při teplotních výkyvech – pokud plánujete bazén umístit ven, nezapomeňte se informovat o jeho mrazuvzdornosti. Zároveň je dobré vybrat takový materiál, který ani při horkých letních dnech nebude na dotyk rozžhavený (případně u umělých materiálů si dejte pozor, aby byly dostatečně kvalitní a nedocházelo k jejich deformaci v extrémních teplotách)

Které materiály jsou tedy pro vnější obložení bazénu vhodné? Jak už jsem zmiňovala výše, obložení se dají dělit na dva typy: přírodní a umělé, kdy v obou případech si můžete vybírat z celé řady barevných provedení, dekoru a tvarů.

PŘÍRODNÍ

+ design, ekologičnost
– cena, údržba, nízká odolnost, životnost

V případě, že jste zastáncem klasiky a připadá vám barbarské zasazovat do přírody umělý materiál, budete nejspíš vybírat z přírodních materiálů dřeva, keramiky, kamene a mozaiky. Asi nejnáročnější na údržbu jsou dřevěné panely, které je nutné pravidelně čistit a impregnovat, jinak dojte k jejich brzkému opotřebení a ztratí svou barvu a hladkou strukturu (může dojít k odlamování třísek). Poměrně oblíbenou variantou je keramická dlažba, která se využívá především u vnitřních realizací, ale v poslední době se těší oblibě u obložení teras. Nejvhodnějšími jsou velkoformátové dlaždice, kdy platí – čím méně spár, tím méně problémů. Uvažujete-li o kamenném obložení, určitě se vyvarujte měkkým kamenům s tendencí k drolení, lámavosti a absorpci vody.

UMĚLÉ

+ odolnost, bezúdržbovost, bezpečnost, cena, životnost, nenasákavost
– design, zasazení umělého materiálu do přírody

Možná si říkáte, že „plastové“ obložení není nic pro vás, ale nakonec často zvítězí racionální rozhodnutí založené na velkém množství kladných vlastností umělých materiálů. Podstatným kladem umělého kamene a dřevoplastu je vysoká odolnost a nenasákavost, díky čemuž je okolí bazénu téměř bezúdržbové. Další jejich předností je nižší pořizovací cena a výrazně delší životnost oproti přírodním materiálům. Plusem je také protiskluzová úprava povrchu. V současné době navíc nabízí firmy zabývající se výrobou těchto obložení širokou škálu imitací – s poměrně autentickým designem.

Chcete vědět více o dodavatelích bazénového obložení, s kterými spolupracujeme? Kontaktujte nás!